Menu

تقابل دوکمیسیون مجلس بر سر استیضاح رحمانیبه گزارش «باکس گذر»، مساله قیمت خودرو در بازار همچنان یکی از مباحث داغ و حساس در مجلس شورای اسلامی است. تقریبا هر روز تعدادی از نمایندگان در این خصوص اظهارنظر می‌کنند. برخی موافق با رضا رحمانی، وزیر صمت هستند و برخی دیگر بی‌برنامگی وزارتخانه تحت مدیریت او را دلیل ادامه آشفتگی در بازار خودرو و پرواز قیمت خودروها می‌دانند.

این موضوع نوعی دودستگی در مجلس به راه انداخته است؛ همان‎قدر که برخی از اعضای کمیسیون اصل 90 پیگیر استیضاح رضا رحمانی هستند، در مقابل اعضای کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی خواهان ادامه کار و عدم استیضاح او هستند، وزیری که قدمت وزارتش به 6ماه هم نرسیده و البته موافقان بسیاری در صنعت خودرو پیدا کرده است.

خودروسازان ازجمله طرفداران تداوم حضور رحمانی در پست وزارت صمت هستند. زیرا کاری را که بسیاری از وزرای قبلی نتوانستند اجرا کنند، وزیر فعلی در نخستین اقدامات وزارتش انجام داد؛ فروش خودرو برمبنای حاشیه بازار اقدامی بود که بسیاری بر اجرای آن تاکید داشتند اما توانایی عملیاتی‎کردن آن را نداشتند. اما به‎هرحال برخی از اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس سخت به‌دنبال استیضاح رحمانی هستند. 

تثبیت بازار و قیمت‎ها؛ خواسته مردم

در همین زمینه، عضو هیات‎رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان این‎که اقدامات منفعت‌طلبانه دلالان و سودجویان روح و روان مردم را به هم ریخته است، اظهار می‌کند: «مردم در دیدارهای متعدد با نمایندگان مجلس از ما تثبیت بازار و قیمت خودروها را خواسته‌اند. دلالان درحال برهم‌زدن اقتصاد کشور هستند و موجب آزردگی و نگرانی مردم شده‌اند.»

امیر خجسته تاکید می‌کند: «به‌عنوان یکی از اعضای هیات‎رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی به همراه دیگر نمایندگان بر احقاق حقوق مردم از خودروسازان پافشاری می‌کنیم و بنا داریم تا استیضاح رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت را در دستورکار قرار دهیم و درحال پیگیری این امر هستیم.»

خجسته می‌افزاید: «نمایندگان مجلس به‌هیچ‌وجه نمی‌پذیرند که در بازار خودرو هرج‎ومرج حاکم باشد. نمی‌توانیم به‌عنوان افراد بی‌خاصیت در مجلس بنشینیم و عکس‌العملی نشان ندهیم.»

بهرام پارسایی دیگر عضو کمیسیون اصل 90 مجلس نیز با اشاره به این که خودروسازان تعهد خود درمورد قیمت خودروها را زیر پا گذاشته‌اند، می‌گوید: «اگر وزیر صنعت، معدن و تجارت برای ساماندهی بازار خودرو اقدامی نکند، مجلس شورای اسلامی برای استیضاح وی اقدام خواهد کرد.»

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی تاکید می‌کند: «خودروسازان به وعده‌ای که به کمیسیون اصل 90 داده‌اند، عمل نکرده‌اند و حتی عرضه روزهای گذشته آن‎ها 20درصد بیش‌از تعهدی است که داده بودند. در واقع کاهش 5درصدی قیمت نسبت به 29 آذرماه نه‎تنها اعمال نشد،‌ بلکه 20درصد به قیمت‌ها اضافه شد.»

اظهارات تند برخی اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس و تهدید وزیر صمت به استیضاح در حالی مطرح می‌شود که به نظر می‌رسد اعضای کمیسیون صنایع مخالف همکاران خود در خانه ملت هستند و از وزیر صمت حمایت می‌کنند. در این رابطه، حمید گرمابی، عضو کمیسیون صنایع مجلس در پاسخ به «دنیای خودرو» مبنی بر در دستور کار قرار گرفتن استیضاح وزیر توسط کمیسیون اصل90 می‌گوید: «دوستان این نظر را مطرح کرده‌اند اما هنوز چیزی جدی نشده است. کمیسیون صنایع با این نظر مخالف است و با وزیر صنعت همراهی می‌کند.» 

وی می‌افزاید: «در صحبتی که با دیگر همکارانم در کمیسیون صنعت داشتیم هیچ‌کدام نظری برای استیضاح وزیر نداشتند. البته اعضای کمیسیون صنعت فعلا نمی‌خواهند به این موضوع ورود کنند. کمیسیون صنایع فعلا از وزیر صنعت حمایت می‌کند.»

گرمابی تاکید می‌کند: «دلیل گرانی خودرو از نظر وزیر صنعت هجوم نقدینگی بالا و کاهش تولید و عرضه خودرو بوده است که با افزایش تولید این موضوع بهبود می‌یابد و اثر افزایش تولید به‎زودی در بازار نمود پیدا خواهد کرد.»

به‎هرحال اقدامات وزیر فعلی برای صنعت خودرو اقدامات مناسبی بوده اما هنوز زمان برای دریافت نتایج مثبت از آن لازم است. بسیاری از کارشناسان معتقدند نمی‌توان درحال‎حاضر روی اقدامات وزیر فعلی نتیجه‌گیری کرد و باید زمان کافی در اختیار او باشد.

فروش خودرو بر مبنای حاشیه بازار نیاز به زمان کافی برای اثرگذاری دارد. ضمن این‎که استیضاح وزیر در شرایطی که هنوز 6ماه از دوران وزارت وی نگذشته، به نوعی زیر سوال بردن خود نمایندگان است و این‎که چرا در زمان رأی‌گیری و رأی اعتماد دادن دقت کافی نداشته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *