Menu

قیمت خودرو طی روزهای آینده به پایین‌ترین حد خود می‌رسدبه گزارش «باکس گذر»، در روزهای پایانی فصل بهار برعکس روند سال‌های گذشته و افزایش سنتی قیمت خودرو که هرساله در آستانه فصل گرم سفر آغاز می‎شد، قیمت این وسیله نقلیه چه در بخش خودروهای وارداتی و چه در بخش خودروهای داخلی با کاهش مواجه شد. اما این‎که این روند تا چه اندازه پایدار باشد، همچنان مشخص نیست. بسیاری از متقاضیان درخصوص خرید خودرو سردرگم هستند و زمان مناسب برای اقدام به خرید را نمی‌دانند.

درخصوص عامل کاهش قیمت‌ها، آینده بازار و زمان مناسب برای خرید خودرو، فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو معتقد است: ‌«کاهش قیمت خودرو نتیجه اثرات روانی مسائل کلانی است که در کشور وجود دارد و این مورد تاثیر خود را بر قیمت ارز نیز گذاشته است.»

رکود سنگین در کمین بازار خودرو

به گفته این کارشناس، پایداری قیمت‌ها و ادامه این روند به مسائل بسیار زیادی بستگی دارد؛ اگر تامین محصول به قدر کافی و پاسخگوی حجم نیاز مشتریان نباشد، قیمت‌ها دوباره بالا می‌رود.

وی می‎افزاید: «ریشه تمامی این اتفاقات، خوش‌بینی سیاسی موجود در کشور است و در صورت ادامه شرایط، روال تا چند ماه آینده نیز به همین صورت خواهد بود. البته باید ذکر کرد که رکود سنگینی در بازار ایجاد خواهد شد. چراکه افراد منتظر کاهش قیمت بیشتر هستند.»

  زاوه درخصوص زمان مناسب برای خرید خودرو می‎گوید: «متاسفانه به نظر نمی‎رسد این شرایط برای مدت‎زمان طولانی ادامه پیدا کند، چراکه ریشه تورم ریشه خارجی نیست، بلکه تورم ناشی از تولید نقدینگی و سیاست‌های مختلف در کشور است؛ حتی در صورت خارج‎نشدن آمریکا از برجام نیز این امکان وجود داشت که نرخ تورم به مقدار کنونی برسد.»

برای خرید خودرو مدت بسیار کوتاهی صبر کنید

وی با بیان این‎که با تغییر سیاست‌های بانکی می‎توان شرایط را بهبود بخشید، می‎افزاید: «ممکن است در کوتاه‌مدت اتفاقات گوناگونی درخصوص قیمت‌ها بیفتد اما در درازمدت شرایط متفاوت خواهد بود. بنابراین پیشنهاد این است که اگر کسی به دنبال خرید خودرو است، فقط برای مدت بسیار کوتاهی صبر کند و خودرو بخرد. طی روزهای آینده قیمت خودرو به پایین‌ترین سطح خود خواهد رسید، اما پایین‌تر از آن نخواهد آمد.»

این کارشناس صنعت خودرو با اشاره‌ به کاهش قیمت‌ها در بازارهای مصرف می‎گوید: «این‎که فکر کنیم قیمت پراید به ۲۰ میلیون تومان می‌رسد، بیش از حد خوش‌بینانه است، چرا که کشور یک تورم شدید را پشت سر گذاشته است و هنوز در این تورم هستیم و مقدار آن کاهش پیدا نکرده است. طبق نظر مرکز آمار، نرخ تورم ۵۶ الی ۵۷ درصد اعلام شده است.»

وی با بیان این‎که قیمت خودرو و به‎صورت کلی قیمت تمام کالاها معلول تورم است و صرفا از سیاست پولی و توزیع ایجاد خواهد شد، ادامه می‎دهد: «توزیع یعنی خودرو به مردم تحویل داده شود، اما پیش‌فروش‌ها در این زمینه تاثیر خاصی نگذاشته است. توزیع خودرو به‎صورت کلی عامل موثری در تعیین سقف قیمت‌ها است و اگر توزیع به حالت عادی بازگردد، باز هم قیمت‌ها به میزان تورم بستگی دارند. این در حالی است که قیمت تمام‎شده خودرو براساس افزایش هزینه‎های تولید، قیمت عرضه آن را به حدی بالا برده که بیش از قدرت خرید مردم است. به‎عنوان مثال قیمت پراید در حالی به حدود ۴۰ میلیون تومان رسیده است که بسیاری از افراد حتی قدرت خرید آن با رقم ۲۰ میلیون تومان را نیز از دست داده‎اند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *